o nás

Kristina a Jana


Kristina

Mým cílem je lidem ukázat, co se na loukách během senosečí děje, zapojit je a naučit je, jak mohou sami ve svém okolí dále pomáhat. Je nás stále málo.
Jmenuji se Kristina Pecková a už šestým rokem se věnuji záchraně srnčat před nebezpečím senoseče.

Všechno to začalo v roce 2018, kdy jsem si všimla, že se k nám pod zahradu vrací srna. Bylo to už třetí den a stále naříkala, bylo vidět, že něco hledá. Rozhodla jsem se jít se psem zjistit, co se děje. Pes okamžitě zavětřil mrtvé srnčí mládě – mělo usekané nohy a po celém těle řezné rány od nožů. Tenkrát jsem ještě o těchto "srnosečích" neměla žádné informace, a tak jsem si sedla k internetu a začala pátrat po informacích.

Našla jsem kontakt na člověka, který mi poradil, jak srnčata vyhledávat, v jakých konkrétních místech louky je hledat a co s nimi dělat. Jeho rady byly velmi dobré a hned další den jsme díky němu našli 6 srnčích mláďat na 20ha.

Naivně jsme si mysleli, že stačí vyrazit každé ráno před senosečí, nalezená mláďata odnést k lesu a jít domu. Po týdnu této činnosti nám ale začalo přicházet stále více hlášení o dalších hektarech k prozkoumání. Uvědomili jsme si, že nás je málo. Byli jsme jen tři kamarádi a louky, které se měly sekat, byly obrovské. Na 40 hektarech jetele, vysokého až do pasu, kde všude kolem nás běhaly dospělé srny, nám došlo, že tohle sami nezvládneme a že jetel je množství běhajících srn kolem nás plný jejich mláďat. Naše obavy se naplnily. Srnčata jsme v tomto porostu neměli šanci najít a ta krvavá spoušt, kterou po sobě sekačky zanechaly, byla strašná. Odcházeli jsme s brekem a totální beznadějí, unavení, vyčerpaní a nevěděli jsme, jak těmto malým bezmocným tvorům pomoci.

Začali jsme vyrábět různé plašiče, zvukové i světelné, nakoupili jsme odpuzovače zvěře, které měly donutit srny, aby svá mláďata odvedly. Přesto jsme po každé senoseči pomocí psů stále nacházeli zraněná nebo mrtvá srnčata, někdy ještě živá, ale s fatálními zraněními, kdy už nebylo možné jim pomoci.

Zjistili jsme navíc, že námi vynesená srnčata se vracejí zpět na svá původní místa. Zmrzačených mláďat bylo i přes naše úsilí neustále tolik, že jsme museli najít jiné řešení.

Rozhodla jsem se proto koupit dron s termovizí, díky němuž se hned následující sezónu zachránilo přes 70 srnčat. Metodiku jsme vylepšili po konzultaci s kolegy z jiných skupin a srnčata vynesená z louky jsme začali zabezpečovat pod krabice, kde počkala do konce sekání a teprve poté jsme je opatrně vypustili.

V letošní sezóně se počet zachráněných mláďat jedním dronem vyšplhal na necelých 130 – a k tomu jsme pomohli také několika malým zajíčkům, koroptvím a bažantům.



Dron s termovizí pracuje na principu rozlišování teplot. Létáme brzy ráno, kdy je teplotní rozdíl mezi srnčetem a jeho okolím největší. Srnče se na obrazovce zobrazuje jako malá tečka, kterou můžeme snadno identifikovat.

Jana

Můj cíl je jednoduchý – ukázat, jaké možnosti dnes máme, aby mláďata nemusela umírat hned po narození a jejich matky je s bolestným křikem nehledaly. Kdo to jednou zažil, už ten pohled nikdy vidět nechce. Vše je o domluvě, spolupráci a samozřejmě i financích, protože drony s termovizí nejsou levné, ale jsou klíčem k záchraně těchto malých životů.

Jmenuji se Jana Barešová a k záchraně srnčat jsem se dostala tak trochu (ne)náhodou. 

Jednoho dne jsem na Facebooku viděla příspěvky lidí, kteří srnčata vynášejí z luk před senosečí. Do té chvíle jsem o této problematice vůbec nic nevěděla. Myslela jsem si, že je to běžná praxe a že se prostě jen přidám k nějaké skupině ve svém okolí.

Ani ve snu mě nenapadlo, jak náročné to celé je.

Protože ale zvířata miluji, rozhodla jsem se spojit se spolkem, který se touto činností zabýval. Po několika telefonátech jsem však zjistila, že v našem regionu nikdo podobnou aktivitu neorganizuje. První hovor jsem měla právě s Kristinou, a protože už byla polovina května a senoseč v plném proudu, vyrazila jsem na svou první akci přímo s ní. Bylo nás celkem pět.

Ta zkušenost byla naprosto úžasná! Skvělá atmosféra, společné nasazení a hlavně vědomí, že jsme zachránili sedm srnčat a jedno zajíče před jistou smrtí. Byla jsem nadšená a rozhodla jsem se, že se pokusím něco podobného zorganizovat i na Příbramsku. A podařilo se mi to – zorganizovala jsem několik akcí, kde myslivci a zemědělci viděli na vlastní oči, jak efektivní je práce s dronem.

Kontaktujte nás

POMÁHÁME SRNČATŮM Z.S.

ič 05035431

TRANSPARENTNÍ ÚČET

Kontaktní osoba
Jana Barešová

(+420) 602 396 316

srncata@gmail.com